Harrison Miller has logged 85 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sunnyside

Sunnyside

1919
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Edit this entry  
07
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
01
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Hallow

The Hallow

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Tears for the Dead

No Tears for the Dead

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Interview

The Interview

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry