Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
21 Grams

21 Grams

2003
×
Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Edit this entry  
11
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
Edit this entry  
09
The Brood

The Brood

1979
×
Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Philadelphia, Here I Come

Philadelphia, Here I Come

1975
×
Edit this entry  
03
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★
Edit this entry  
02
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Brother

Brother

1997
×
★★½
Edit this entry  
25
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★
Edit this entry  
22
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★½
Edit this entry  
20
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
20
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Babylon

Babylon

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
Edit this entry  
17
Gigli

Gigli

2003
×
Edit this entry  
15
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Annette

Annette

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★½
Edit this entry  
07
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Adventures of Mark Twain

The Adventures of Mark Twain

1985
×
★★★
Edit this entry  
26
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★
Edit this entry  
25
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Alice

Alice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★
Edit this entry  
19
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★½
Edit this entry  
18
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Edit this entry  
18
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★½
Edit this entry