Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • A Cop Movie

    ★★★★

  • 7 Prisoners

    ★★★★

  • Dune

    ★★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • Bad Trip

    ★★★½

  • The Hand of God

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • The Pianist

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 518 Films watched
  • 43.2 Average per month
  • 10 Average per week

Milestones

First Film

The Aviator

Jan 1

Most Watched

There Will Be Blood

twice

Lady Bird

twice

Last Film

The Iron Giant

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
318 films
Comedy
167 films
Thriller
101 films
Crime
80 films
Romance
76 films
Action
75 films
Adventure
67 films
Fantasy
61 films
Animation
60 films
Horror
53 films
USA
335 films
UK
76 films
France
59 films
Japan
55 films
Germany
28 films
Italy
21 films
Canada
17 films
Spain
15 films
Ireland
9 films
Mexico
8 films
English
409 films
Spanish
70 films
French
63 films
Japanese
61 films
Italian
44 films
German
37 films
Chinese
19 films
Russian
14 films
Arabic
10 films
Latin
9 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 242 Added 131

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

harry22222’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Saving Christmas
Average weighted rating:

0.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Moshi Monsters: The Movie
Average weighted rating:

2.1

Films harry22222 watched in 2021

  • The Iron Giant
  • The Hand of God
  • The Great Beauty
  • Annihilation
  • The Summit of the Gods
  • In This Corner of the World
  • 7 Prisoners
  • Earwig and the Witch
  • Malcolm X
  • Bad Trip
  • A Cop Movie
  • Tokyo Godfathers
  • The Power of the Dog
  • tick, tick...BOOM!
  • The Cabin in the Woods
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • Spider-Man 2
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Music
  • Willy's Wonderland
  • The Big City
  • In the Heights
  • Alex Wheatle
  • Purple Rain
  • The Nightmare Before Christmas
  • Another Round
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Education
  • Red, White and Blue
  • Mangrove
  • Lovers Rock
  • Videodrome
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Meet Me in St. Louis
  • Last Action Hero
  • Mister Lonely
  • James and the Giant Peach
  • Rain Man
  • Forrest Gump
  • Little Vampire
  • No Country for Old Men
  • Serenity
  • Parasite
  • Promising Young Woman
  • Heat
  • Shame
  • The Imitation Game
  • The Prestige
  • Chef
  • Erin Brockovich
  • Roman Holiday
  • The Prince of Egypt
  • Wayne's World
  • Logan Lucky
  • Little Shop of Horrors
  • The Climb
  • Locke
  • The Fog
  • Caddyshack
  • Taxi Driver
  • JFK
  • In the Loop
  • Weathering with You
  • The Age of Innocence
  • Tenet
  • Minari
  • Collateral
  • Sin City
  • Judas and the Black Messiah
  • Knives Out
  • The Bride of Frankenstein
  • The Wolf Man
  • Only Lovers Left Alive
  • Nosferatu
  • Dune
  • Big
  • Picnic at Hanging Rock
  • Cryptozoo
  • Grand Illusion
  • The Rules of the Game
  • Look Who's Back
  • Primal Fear
  • A Room with a View
  • Inferno
  • The Cremator
  • Blindspotting
  • Stray Dog
  • Dreams
  • Ikiru
  • So Long, My Son
  • The Haunting
  • Jennifer's Body
  • The Rocky Horror Picture Show
  • The Harder They Come
  • The Fly
  • Bad Taste
  • The Fly
  • Dawn of the Dead
  • Monos
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • The Red Shoes
  • My Left Foot: The Story of Christy Brown
  • The Kindergarten Teacher
  • Fanny and Alexander
  • mid90s
  • Limbo
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • If Beale Street Could Talk
  • The Lady Vanishes
  • New Order
  • Scanners
  • Youth
  • To Catch a Thief
  • Antiporno
  • Hell or High Water
  • 9/11
  • Pain and Glory
  • Lucky
  • The Abyss
  • Paterson
  • Terrorizers
  • Toni Erdmann
  • World Trade Center
  • Witness for the Prosecution
  • Holy Motors
  • Umberto D.
  • I'm So Excited!
  • The Death of Stalin
  • Force Majeure
  • Phoenix
  • Knight of Cups
  • The Skin I Live In
  • 8½
  • The Watermelon Woman
  • Born in Flames
  • La Dolce Vita
  • Black Bear
  • Captain Phillips
  • I Vitelloni
  • A Special Day
  • James White
  • L'Avventura
  • Something Useful
  • Battleship Potemkin
  • Broken Embraces
  • Shiva Baby
  • PVT Chat
  • Volver
  • F*&% the Prom
  • What's Up: Balloon to the Rescue!
  • Norm of the North
  • Smosh: The Movie
  • Leonard Part 6
  • Ed
  • Trash Humpers
  • Cannibal Holocaust
  • Bad Education
  • Theodore Rex
  • Talk to Her
  • All About My Mother
  • Happy End
  • First Cow
  • High Life
  • Live Flesh
  • Tie Me Up! Tie Me Down!
  • Yella
  • I Am Cuba
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Under the Silver Lake
  • House of the Dead
  • Foodfight!
  • The Garbage Pail Kids Movie
  • Titanic II
  • The App
  • Hard Boiled
  • Sullivan's Travels
  • Planet of the Apes
  • Sophie's Choice
  • Fando and Lis
  • Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters
  • Wise Blood
  • Society
  • 964 Pinocchio
  • Intolerable Cruelty
  • 30 Nights of Paranormal Activity With the Devil Inside the Girl With the Dragon Tattoo
  • Ace Ventura Jr: Pet Detective
  • Meet the Blacks
  • The 41–Year–Old Virgin Who Knocked Up Sarah Marshall and Felt Superbad About It
  • Laid in America
  • Slender Man
  • Taken
  • Big Bully
  • Gamer
  • Captain Underpants: The First Epic Movie
  • Laserblast
  • Nebraska
  • Internet Famous
  • Norbit
  • Moshi Monsters: The Movie
  • Selfie Dad
  • Not Cool
  • Going Overboard
  • Wings of Desire
  • Tall Girl

See all 518

World map

Highly rated films harry22222 is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons
  • The Worst Person in the World
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Yuni

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more