Sort by

Harry has logged 414 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Supermarket

Supermarket

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
Edit this entry  
29
Antonio Gaudí

Antonio Gaudí

1984
×
Edit this entry  
29
Tokyo 1958

Tokyo 1958

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hairspray

Hairspray

1988
×
Edit this entry  
25
The Stand

The Stand

2020
×
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★
Edit this entry  
24
Hairspray

Hairspray

1988
×
Edit this entry  
24
The People United

The People United

1985
×
Edit this entry  
24
Rosa Luxemburg

Rosa Luxemburg

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Stand

The Stand

2020
×
Read prior review Edit this entry  
19
The Last Angel of History

The Last Angel of History

1996
×
Edit this entry  
19
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
Read the review Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Heaven's Gate: The Cult of Cults

Heaven's Gate: The Cult of Cults

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
All the Colors of Giallo

All the Colors of Giallo

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
David Attenborough's Ant Mountain

David Attenborough's Ant Mountain

2017
×
Edit this entry  
18
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

2020
×
Edit this entry  
16
Instrument

Instrument

1999
×
Read the review Edit this entry  
16
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
Edit this entry  
15
Joy Division

Joy Division

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
Read prior review Edit this entry  
12
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Edit this entry  
11
Ronin

Ronin

1998
×
Read the review Edit this entry  
11
Taken 2

Taken 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
Rosa Luxemburg

Rosa Luxemburg

1986
×
Edit this entry  
09
Michelangelo Antonioni: The Eye That Changed Cinema

Michelangelo Antonioni: The Eye That Changed Cinema

2001
×
Edit this entry  
09
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Undoing

The Undoing

2020
×
Read prior review Edit this entry  
07
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Radioactive

Radioactive

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
One Crazy Summer

One Crazy Summer

1986
×
Edit this entry  
04
The Golem

The Golem

1920
×
Edit this entry  
03
King of Hearts

King of Hearts

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry