RSS feed for Harry

Harry has logged 142 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
S.O.B.

S.O.B.

1981
×
★★★½
Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Delta Force

The Delta Force

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Popeye

Popeye

1980
×
★★★★
Edit this entry  
27
Angel on My Shoulder

Angel on My Shoulder

1946
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Disco Godfather

Disco Godfather

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
How the West Was Won

How the West Was Won

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Point!

The Point!

1971
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★½
Edit this entry  
05
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Edit this entry  
02
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Glastonbury Fayre

Glastonbury Fayre

1972
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Magic Christian

The Magic Christian

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Siesta

Siesta

1987
×
★★★
Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
Common Threads: Stories from the Quilt

Common Threads: Stories from the Quilt

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Love You, Alice B. Toklas!

I Love You, Alice B. Toklas!

1968
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cooley High

Cooley High

1975
×
★★★★
Edit this entry  
07
Getting Straight

Getting Straight

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Swing Out, Sweet Land

Swing Out, Sweet Land

1970
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Love God?

The Love God?

1969
×
★★★
Edit this entry  
25
There's a Girl in My Soup

There's a Girl in My Soup

1970
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★½
Edit this entry  
23
Candy

Candy

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ritz

The Ritz

1976
×
★★★½
Edit this entry