RSS feed for Harry

Harry has logged 24 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
First Comes Courage

First Comes Courage

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★★
Edit this entry  
20
Minnie the Moocher

Minnie the Moocher

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rafter Romance

Rafter Romance

1933
×
★★★½
Edit this entry  
05
Gone to Earth

Gone to Earth

1950
×
★★★★
Edit this entry  
05
Counsellor at Law

Counsellor at Law

1933
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★½
Edit this entry  
04
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Nevadan

The Nevadan

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
People of the Summer Night

People of the Summer Night

1948
×
Edit this entry  
04
Strandhugg

Strandhugg

1950
×
Edit this entry  
04
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cobweb Hotel

The Cobweb Hotel

1936
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Beautiful Blonde from Bashful Bend

The Beautiful Blonde from Bashful Bend

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
Edit this entry  
03
Swooner Crooner

Swooner Crooner

1944
×
★★★★
Edit this entry  
03
Tulips Shall Grow

Tulips Shall Grow

1942
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Battle of Midway

The Battle of Midway

1942
×
★★★★
Edit this entry