Sort by

marta has logged 167 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★½
Edit this entry  
18
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
New York Minute

New York Minute

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bring the Soul: The Movie

Bring the Soul: The Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Death Wish

Death Wish

2018
×
★½
Edit this entry