• Love Actually

    Love Actually

    ★★★★★

    here is my favourite Christmas tradition 🥺 happy December 1st!

  • My Beautiful Laundrette

    My Beautiful Laundrette

    ★★★★

    I came across this film because of the presentation I'm making on how Thatcherism is portrayed on film for my British Culture class. loved it so much and will love to analyze it as well!!

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film

    I literally have no words. Taylor keeps outdoing herself in every possible way, she never fails to amaze me🥺

  • Psycho

    Psycho

    ★★★★★

    what a great choice to watch tonight! i certainly can’t get enough of Hitchcock's work!

  • Aline

    Aline

    ★★★

    watched this in the same room as Valérie Lemercier and oh my god everyone was so enthusiastic. the fact that i’ll probably have nightmares with young Aline's face doesn’t even bother me i’m just really happy with this experience (not the film itself though)!

  • Annette

    Annette

    ★★★★

    Feeling like this one of those one-of-a-kind musicals, which will be very hard to forget!
    - Marion Cotillard was absolutely delightful!
    - From the first song 'So may we start' I could sense I was going to love it.

    it was the first time I went to the theatre alone and I loved the experience!!

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

    wow WOW!!! it feels like a dream that i did witness this in the cinema!! absolutely no words…. this is one of those ‘once in a lifetime’ films

  • The Darjeeling Limited

    The Darjeeling Limited

    ★★★★

    les champs-élysées as the ending credits theme: 👌🏻

  • Se7en

    Se7en

    ★★★★★

    holy shit!!! i haven’t seen this film in YEARS but still remembered every detail of it. this one certainly is impossible to forget!

  • Steel Magnolias

    Steel Magnolias

    ★★★★

    a new favourite of mine <3 what an experience it was sobbing my heart out whilst laughing!

  • Hitchcock/Truffaut

    Hitchcock/Truffaut

    Martin Scorsese talking about Vertigo was fascinating! I also find his contribution to The Guardian in 1999 very interesting!

  • Notting Hill

    Notting Hill

    ★★★★★

    yes Notting Hill deserves five starts just for the fact that it has been my comfort film for so many years <3