RSS feed for Harry Tamara

Harry Tamara has watched 276 films released in the 1970s.

  • All That Jazz

    ★★

  • The Magnificent Butcher

    ★★★½

  • Being There

    ★★★★

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★★½

  • The Jerk

    ★★★½

  • Over the Edge

    ★★★½

  • ...And Justice for All

    ★★★★½

  • The Black Stallion

    ★★★★

  • Tess

    ★★½

  • Scum

    ★★★★½

  • Zombie Flesh Eaters

    ★★★

  • Life of Brian

    ★★★

  • The Amityville Horror

  • Meatballs

    ★★★½

  • Moonraker

    ★★★

  • Escape from Alcatraz

    ★★★★★

  • Rocky II

    ★★★

  • The Brood

    ★★★

  • Stalker

    ½

  • Alien

    ★★★★★

  • Breaking Away

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • The Tin Drum

    ★★★

  • Manhattan

    ★★★★½

  • Vengeance Is Mine

    ★★★

  • Mad Max

    ★★★½

  • Phantasm

    ★★½

  • The China Syndrome

    ★★★★

  • Norma Rae

    ★★★

  • The Marriage of Maria Braun

    ★★★

  • The Warriors

    ★★★★★

  • Nosferatu the Vampyre

    ★★★★

  • Stalk of the Celery Monster

  • Every Child

  • Getting Started

  • Doctor of Doom

  • Mana Tahaaan...

    ★★½

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★

  • Superman

    ★★★½

  • The Deer Hunter

    ★★★★★

  • Day of the Woman

    ★★½

  • Halloween

    ★★★★

  • Watership Down

    ★★★

  • Felicity

    ★½

  • Autumn Sonata

    ★★★★★

  • The Boys from Brazil

    ★★★½

  • Drunken Master

    ★★★½

  • Days of Heaven

    ★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★

  • The Five Venoms

    ★★★½

  • Piranha

    ★★

  • Eyes of Laura Mars

    ★★

  • Animal House

    ★★

  • Grease

    ★★★★½

  • Jaws 2

    ★★

  • Damien: Omen II

    ★★★

  • An Unmarried Woman

    ★★

  • Slave of the Cannibal God

    ★★

  • The Tree of Wooden Clogs

    ★★★

  • It Lives Again

    ★★

  • Game of Death

    ★★½

  • Snake in the Eagle's Shadow

    ★★★½

  • Coming Home

    ★★½

  • The 36th Chamber of Shaolin

    ★★★★½

  • Special Delivery

  • The Sand Castle

  • Saturday Night Fever

    ★★

  • The Goodbye Girl

    ★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★

  • Mario Puzo's The Godfather: The Complete Novel for Television

  • Julia

    ★★

  • House

    ★★★½