cate has logged 197 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
22
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Underworld

Underworld

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Safe Haven

Safe Haven

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Fallen

Fallen

2016
×
½
Edit this entry  
21
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Pursuit of Love

The Pursuit of Love

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Stick It

Stick It

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Another Cinderella Story

Another Cinderella Story

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Sanditon

Sanditon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Troubles: A Secret History

The Troubles: A Secret History

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Like a Boss

Like a Boss

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Austenland

Austenland

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sherlock: The Great Game

Sherlock: The Great Game

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Howards End

Howards End

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frontline: Poor Kids

Frontline: Poor Kids

2012
×
Edit this entry  
20
P.S. I Love You

P.S. I Love You

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read prior review Edit this entry