RSS feed for Harv
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★½
Edit this entry  
16
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Spellbound

Spellbound

2002
×
★★½
Edit this entry  
09
Salesman

Salesman

1969
×
★★★½
Edit this entry  
08
Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

2018
×
Edit this entry  
07
Birth/Mother

Birth/Mother

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Accattone

Accattone

1961
×
★★★★
Edit this entry  
05
El crack cero

El crack cero

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
While at War

While at War

2019
×
★★
Edit this entry  
30
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
★★★
Edit this entry  
30
ALTIPLANO

ALTIPLANO

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
El crack dos

El crack dos

1983
×
★★★½
Edit this entry  
28
El crack

El crack

1981
×
★★★½
Edit this entry  
27
Teorema

Teorema

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ten Skies

Ten Skies

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
26
Twenty Cigarettes

Twenty Cigarettes

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
High School

High School

1968
×
★★★½
Edit this entry  
25
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★
Edit this entry  
24
Get Her... If You Can

Get Her... If You Can

2019
×
½
Edit this entry  
23
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Edit this entry  
21
Cock-A-Doodle-Doo! Mr Chicken

Cock-A-Doodle-Doo! Mr Chicken

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
Little by Little

Little by Little

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
The Human Pyramid

The Human Pyramid

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Moi, un Noir

Moi, un Noir

1958
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Mad Masters

The Mad Masters

1955
×
★★★½
Edit this entry  
09
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Apuntes para un retrato

Apuntes para un retrato

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Where Is The Friend's House?

Where Is The Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
Eye for an Eye

Eye for an Eye

2019
×
★★
Edit this entry  
07
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Edit this entry  
07
Queen Kelly

Queen Kelly

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Greed

Greed

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Amore

Amore

1948
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Merry Widow

The Merry Widow

1925
×
★★★★
Edit this entry  
04
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Wedding March

The Wedding March

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
02
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ten

Ten

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★
Edit this entry