• The Bewitched Inn

    The Bewitched Inn

    Everybody gangsta until George Méliès' boots start walking.

  • Stan & Ollie

    Stan & Ollie

    ★★★½

    It's a very standard, by-the-books biopic, but I love Laurel and Hardy so I have an obvious bias.

    Steve Coogan fits into the role so well. The long shot at the begging was pretty cool and the final scene was really well edited and filmed.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Gwen: Y'know I'm like 15 months older than you?
    Miles: Well Einstein did say that 'Time is relative'!
    Chris Hansen: Why don't you take a seat there?

  • Jack Frost

    Jack Frost

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I absolutely love the snowman design. You may say it looks terrible, but I love it. The fact that it look more like plastic than snow, the fact that he moves in the film about as much as an actual snowman. His screechy voice. His goofy smile and angry eyebrows. It's beautiful.

    I fail to see why this has a 4 on IMDB. It may be awful but I find it absolutely impossible to hate. I cant give much of…

  • The Old Dark House

    The Old Dark House

    ★★★½

    I'm really starting to take a liking to this James Whale guy. I love the whole atmosphere of the film: Being confined to a cold, stony Gothic castle during a heavy rainstorm, with constant pitter patter on the roof and windows. Great job also with the lighting in the house. The first three-quarters of the film are very light-hearted, while the rest of the film is actually very dark in comparison. You become genuinely curious and interested in the mysterious family that live at the castle.

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★½

    The effects are absolutely brilliant for their time, and still very impressive today. His appearance when he only has the bandage half-ways off is actually really creepy. I liked the comedic relief: The crazy lady and the Invisible Mans maniacal laughing when he screws with everyone. Everyone in this film is such a dumb-ass: Everytime they get played with by the Invisible Man they’re always like “WhAt? WhAt’S gOiInG oN?!?!”, when in reality everyone would drop-kick his ass in about 2 seconds.

  • Saw

    Saw

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Who am I more angry with? The writers for letting Adam die or my younger self for entirely spoiling this kick-ass movie for myself?

  • Train to Busan

    Train to Busan

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Characters Ranked from Best to Worst

    1. Little girl little girl, so precious and sweet. If she's hurt in any way, you'll be made into meat.

    2. Pregnant lady's husband who is so badass The Expendables are shaking in their boots.

    3. The adorable teenage couple who need a high school K-drama spinoff.

    4. The sweet old lady with the hard-boiled egg.

    5. The guy who SERIOUSLY bought a Wii in 2016! SERIOUSLY!

    6. The seriously underrated driver who just…

  • Brigsby Bear

    Brigsby Bear

    ★★★★½

    What I expected was a nostalgic but overall forgettable indie film.

    What I actually got was a film that made me so overwhelmingly happy that's possibly an allegory for autism (and the Thomas the Tank Engine fandom?).

  • Caché

    Caché

    ★★★★½

    No fear.
    *I'm watching Caché with my grandmother for the first time and 'that scene' is gonna happen soon.*
    One fear.

  • Nightcrawler

    Nightcrawler

    ★★★★½

    Sometimes you forget why you like films or their magic seems to dwindle, then you watch something like Nightcrawler and it all comes back.

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★½

    Once again Natalie Portman proves she has the greatest crying face of all time.