Sort by

astrid rose has logged 39 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Black Cat

The Black Cat

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Quills

Quills

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Devil's Honey

The Devil's Honey

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Read the review Edit this entry  
27
Fear X

Fear X

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Gore Whore

Gore Whore

1994
×
Read the review Edit this entry  
27
8MM

8MM

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Singapore Sling

Singapore Sling

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wishmaster 2: Evil Never Dies

Wishmaster 2: Evil Never Dies

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suicide DVD

Suicide DVD

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sun Has Died

The Sun Has Died

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Ænigma

Ænigma

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boulet Brothers' Dragula: Resurrection

The Boulet Brothers' Dragula: Resurrection

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unholy Women

Unholy Women

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gift

The Gift

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
Cube

Cube

1997
×
Read the review Edit this entry  
23
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Music of Erich Zann

The Music of Erich Zann

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Child's Play

Child's Play

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Actually Happened! Most Terrifying Psychic Phenomena. Psychic Research Team Report. Relived.

Actually Happened! Most Terrifying Psychic Phenomena. Psychic Research Team Report. Relived.

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Boy from Hell

The Boy from Hell

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tokyo Videos of Horror

Tokyo Videos of Horror

2012
×
Read the review Edit this entry  
02
Kidan Piece of Darkness

Kidan Piece of Darkness

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★
Read the review Edit this entry