Sort by

hats has logged 43 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frozen II

Frozen II

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Come Together

Come Together

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry