RSS feed for Carter
  • Onward

    ★★★½

  • Making a Murder

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Dolittle

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Let It Snow

  • Klaus

  • Doctor Sleep

  • Zombieland: Double Tap

  • The Irishman

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The King

  • Joker

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

  • A Rainy Day in New York

    ★★★

  • The Lion King

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Rocketman

  • Yesterday

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

  • The Souvenir

    ★★★★

  • Thirty

    ★★★½

  • The Great Hack

  • The Report

  • The Farewell

    ★★★★

  • Bumblebee

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Girl in the Spider's Web

  • Bohemian Rhapsody

  • Venom

  • Green Book

    ★★★★½

  • Beautiful Boy

  • A Star Is Born

  • Mission: Impossible - Fallout

  • Ant-Man and the Wasp

  • Incredibles 2

  • To the Ends of the World

    ★★★½

  • Solo: A Star Wars Story

  • Deadpool 2

  • Avengers: Infinity War

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Annihilation

  • Black Panther

  • Skate Kitchen

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Eighth Grade

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Paddington 2

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Lady Bird

  • The Glass Castle

  • The Witcher Documentary

  • Dunkirk

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • Okja

    ★★★★

  • Wonder Woman

  • Alien: Covenant