RSS feed for Carter

Carter has logged 153 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
Read the review Edit this entry  
29
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Making a Murder

Making a Murder

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Superior Firepower : Making 'Aliens'

Superior Firepower : Making 'Aliens'

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Beast Within: Making 'Alien'

The Beast Within: Making 'Alien'

2003
×
Read the review Edit this entry  
07
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Little Vera

Little Vera

1988
×
Edit this entry  
02
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry