RSS feed for Andreas

Andreas has logged 53 entries for adventure films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Way

The Way

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
25 km/h

25 km/h

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
How It Ends

How It Ends

2018
×
★★
Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Edit this entry  
24
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Minions

Minions

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
A Walk in the Woods

A Walk in the Woods

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Jungle

Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
The Young and Prodigious T.S. Spivet

The Young and Prodigious T.S. Spivet

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★½
Edit this entry  
10
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Lonely Place to Die

A Lonely Place to Die

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The 5th Wave

The 5th Wave

2016
×
★½
Edit this entry  
04
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Edit this entry