Sort by

persia has logged 39 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Moon

Moon

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bombshell

Bombshell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry