Sort by

persia has logged 58 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Kids

Kids

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shaft

Shaft

1971
×
★★★
Edit this entry  
28
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
Read prior review Edit this entry  
27
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Kite Runner

The Kite Runner

2007
×
★★½
Edit this entry  
25
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read prior review Edit this entry  
21
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ma

Ma

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wind

The Wind

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry