Cavin has logged 366 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
City Lights

City Lights

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The General

The General

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Survive and Advance

Survive and Advance

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adam's Apples

Adam's Apples

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Slow West

Slow West

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
College

College

1927
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry