Sort by

grace has logged 163 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★★½
Edit this entry  
13
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pooh's Heffalump Halloween Movie

Pooh's Heffalump Halloween Movie

2005
×
★★
Edit this entry  
30
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Emily

Emily

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Beast

Beast

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★★
Edit this entry  
19
Fisherman's Friends: One and All

Fisherman's Friends: One and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry