Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
hawksquill

hawksquill

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for hawksquill
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • hawksquill’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Annea Lockwood / A Film About Listening

    Annea Lockwood / A Film About Listening 2021

    ★★★½ Watched by hawksquill 04 Aug 2022

    hopefully this makes more people buy hydrophones

  • Luzifer

    Luzifer 2021

    ★★ Watched by hawksquill 28 Apr 2022

    tim hecker, franz rogowski, and a falcon. and yet still very bad.

  • Haru

    Haru 1996

    ★★★★ Watched by hawksquill 11 Apr 2022

    really lovely, and perhaps something of a spiritual predecessor to s01e03

  • After Yang

    After Yang 2021

    ★½ Watched by hawksquill 06 Mar 2022

    colin farrell impersonating werner herzog in les blank’s “all in this tea” = good
    the rest = whatever

  • Memoria

    Memoria 2021

    ★★★★★ Watched by hawksquill 23 Dec 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i can’t stop thinking about tilda comparing impulse responses with a ghost engineer

  • Creation

    Creation 1984

    ★★★★★ Watched by hawksquill 29 Nov 2021 1

    the best i’ve seen from belson, and something of a platonic ideal film for me. the usual questions about process take a backseat to getting lost in each achingly beautiful movement

  • What Do We See When We Look at the Sky?

    What Do We See When We Look at the Sky? 2021

    ★★★★½ Watched by hawksquill 05 Oct 2021

    someone should put this on a triple bill with an emmanuel mouret and “strangers in good company” where each member of the audience gets a pillow and a down comforter to wrap themselves in

  • I'll Take You There

    I'll Take You There 1999

    ★★★★ Watched by hawksquill 12 Sep 2021

    shelly went 3/3 on features. such a loss.

  • Fear Is the Key

    Fear Is the Key 1972

    ★★★★ Watched by hawksquill 25 Aug 2021

    supremely enjoyable proto “national treasure”-core thriller

  • The Green Knight

    The Green Knight 2021

    ★★ Watched by hawksquill 20 Aug 2021

    simultaneously a not very good movie and maybe my favorite a24 movie

  • Caged Terror (Golden Apples of the Sun)

    Caged Terror (Golden Apples of the Sun) 1973

    ★★★★ Watched by hawksquill 30 Jul 2021

    why can’t lyrical horror pastorals shot by canadian wildlife photographers be a full-on film genre

  • Limbo

    Limbo 1999

    ★★★★ Watched by hawksquill 29 Jul 2021

    they never should have banned clove cigarettes

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 42
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.