Highest rated films

  • Roma

    ★★★★★

  • Widows

    ★★★★½

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • First Man

    ★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 390 Films watched
  • 32.5 Average per month
  • 7.5 Average per week

Milestones

First Film

Manhattan Murder Mystery

Jan 1

Last Film

Lawrence of Arabia

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
293 films
Comedy
98 films
Romance
89 films
Thriller
64 films
Crime
62 films
History
42 films
Mystery
34 films
Adventure
30 films
Action
23 films
Sci Fi
22 films
USA
254 films
UK
80 films
France
60 films
Italy
37 films
Germany
25 films
Canada
13 films
Japan
9 films
Australia
8 films
New Zealand
7 films
Sweden
7 films
English
324 films
French
68 films
Italian
43 films
German
42 films
Spanish
37 films
Japanese
20 films
Russian
20 films
Latin
11 films
Arabic
8 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 277 Added 299

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Albie’s most liked review

Singin' in the Rain

★★★★★

I've been feeling pretty crappy lately, and I've decided that, from now on, I'll watch a favourite of mine whenever I'm like this to remind me that all is not lost. I'm going to have a hard time topping tonight's selection, Singin' in the Rain - a film I more…

More reviews

Albie’s most liked list

The Canon According to Albie

All the films I've rated 4.5 or 5 stars, listed alphabetically.

DIRECTORS BREAKDOWN:
Martin Scorsese: 7 FILMS
Steven Spielberg, Akira Kurosawa, Alfred Hitchcock: 6 FILMS
Stanley Kubrick, David Lean, Ingmar Bergman, Federico Fellini, Mike Leigh, Billy Wilder: 5 FILMS
Sidney Lumet, Roman Polanski, Nicolas Roeg, Francis Ford Coppola, Robert Altman,…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Cat in the Hat
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Long Farewell
Average weighted rating:

3.7

Films Albie watched in 2018

  • Lawrence of Arabia
  • The Lost Weekend
  • Saturday Night and Sunday Morning
  • The Servant
  • Solaris
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • Gandhi
  • The Tree of Wooden Clogs
  • It's a Wonderful Life
  • Medium Cool
  • The Cat in the Hat
  • White Christmas
  • Scrooged
  • Rabbit-Proof Fence
  • The Travelling Players
  • Heavenly Creatures
  • Serpico
  • Blade Runner
  • Witness
  • Summertime
  • Roma
  • The Barefoot Contessa
  • Pather Panchali
  • The Age of Innocence
  • Ossessione
  • The Adventures of Prince Achmed
  • Walkabout
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Funny Face
  • La Dolce Vita
  • Blazing Saddles
  • Rome, Open City
  • The Long Good Friday
  • Midnight Express
  • Quiz Show
  • Throne of Blood
  • 42nd Street
  • Fantasia
  • The Man Who Fell to Earth
  • Widows
  • A Place in the Sun
  • Singin' in the Rain
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Ordet
  • Blood Simple
  • The Spider's Stratagem
  • Lola Montès
  • The Ice Storm
  • The Last Temptation of Christ
  • Far from Heaven
  • Stagecoach
  • Daisies
  • They Shall Not Grow Old
  • Breaking Away
  • The Other Side of the Wind
  • Network
  • Naked
  • Juliet of the Spirits
  • F for Fake
  • Safety Last!
  • Mississippi Burning
  • Cabaret
  • Amarcord
  • Doctor Zhivago
  • sex, lies, and videotape
  • Wall Street
  • Contempt
  • Local Hero
  • Hoop Dreams
  • Bohemian Rhapsody
  • American Graffiti
  • Schindler's List
  • Reds
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Elizabeth
  • The Innocents
  • Sullivan's Travels
  • Secrets & Lies
  • Klute
  • The Passion of Joan of Arc
  • Vera Drake
  • The Color of Pomegranates
  • Dazed and Confused
  • Duck Soup
  • First Man
  • Journey to Italy
  • L'Atalante
  • Letters from Iwo Jima
  • Rosemary's Baby
  • Chungking Express
  • In the Name of the Father
  • Isle of Dogs
  • Stranger Than Paradise
  • Nashville
  • Philomena
  • The Sixth Sense
  • The Last of the Mohicans
  • You Were Never Really Here
  • Persepolis
  • The Gold Rush
  • Yi Yi
  • Heaven's Gate
  • The Big Chill
  • Yojimbo
  • Strangers on a Train
  • Badlands
  • Punch-Drunk Love
  • Get Carter
  • Jerry Maguire
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Rocky
  • The Last Picture Show
  • Dangerous Liaisons
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Rope
  • The Lady Eve
  • Five Easy Pieces
  • Farewell My Concubine
  • Jaws
  • Lady Bird
  • Stalker
  • Eastern Promises
  • Fahrenheit 9/11
  • The Magnificent Ambersons
  • Easy Rider
  • Battleship Potemkin
  • North by Northwest
  • The Piano
  • The Big Sick
  • Giant
  • Submarine
  • Maps to the Stars
  • The Life and Death of Colonel Blimp
  • Amores Perros
  • My Man Godfrey
  • The Devils
  • His Girl Friday
  • The Lives of Others
  • I, Tonya
  • Casino
  • La Jetée
  • Jules and Jim
  • Shine
  • Babel
  • Kundun
  • Charade
  • The Florida Project
  • Three Colors: Red
  • Almost Famous
  • The Deer Hunter
  • The Truman Show
  • Last Year at Marienbad
  • Blow Out
  • Bugsy
  • City of God
  • Naked Lunch
  • Bad Day at Black Rock
  • Black Narcissus
  • Happy-Go-Lucky
  • Darkest Hour
  • The Purple Rose of Cairo
  • Collateral
  • Taxi Driver
  • My Fair Lady
  • West Side Story
  • Jackie Brown
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Postman
  • Run Lola Run
  • Children of Men
  • Frost/Nixon
  • The Artist
  • Babe
  • Ordinary People
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Kill Bill: Vol. 1
  • District 9
  • Adaptation.
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Love and Death
  • Clueless
  • Amélie
  • Three Colors: White
  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
  • Pretty Woman
  • Before Midnight
  • The Beguiled
  • Le Samouraï
  • Before the Revolution
  • Dead Ringers
  • Brokeback Mountain
  • 45 Years
  • Rear Window
  • Once Upon a Time in America
  • Synecdoche, New York
  • Heat
  • Time Bandits
  • Midnight in Paris
  • Life Is Beautiful
  • Argo
  • A Streetcar Named Desire
  • Fight Club
  • Phantom Thread
  • Three Colors: Blue

See all 390

World Map

Highly rated films Albie is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more