Highest rated films

  • Ready or Not

    ★★★★

  • The King

    ★★★½

  • High Flying Bird

    ★★★½

  • Glass

    ★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★

  • Triple Frontier

    ★★★

  • The Report

    ★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Your Name.

    ★★★★

  • Broadcast News

    ★★★★

  • Spy Game

    ★★★★

  • Constantine

    ★★★½

  • Teen Spirit

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 15 Films logged
  • 1.2 Average per month
  • 0.3 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

High Flying Bird

Feb 8

Last Film

Ready or Not

Dec 14

Genres, countries & languages

Drama
7 films
Thriller
5 films
Action
4 films
Sci Fi
4 films
Adventure
3 films
Comedy
2 films
Romance
2 films
Crime
2 films
Horror
2 films
War
1 film
USA
14 films
Germany
2 films
UK
2 films
Japan
2 films
Australia
1 film
Hong Kong
1 film
Canada
1 film
France
1 film
English
14 films
Japanese
1 film
Sci Fi
Average 3.88
Drama
Average 3.50
Action
Average 3.38
Thriller
Average 3.30
USA
Average 3.54
English
Average 3.54

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 7

Watchlist

Star

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Your Name.
Average weighted rating:

4.2

Lowest average

Glass
Average weighted rating:

2.9

Most popular

Blade Runner 2049
Average weighted rating:

4.1

Most obscure

Teen Spirit
Average weighted rating:

3.0

Rated higher than average Patron

Jurassic Park

★★★★★ vs 4.11

Spy Game

★★★★ vs 3.30

Ready or Not

★★★★ vs 3.54

Blade Runner 2049

★★★★½ vs 4.13

High Flying Bird

★★★½ vs 3.24

Constantine

★★★½ vs 3.32

Rated lower than average Patron

The Report

★★★ vs 3.44

Fractured

★★½ vs 2.92

Your Name.

★★★★ vs 4.21

Alita: Battle Angel

★★★ vs 3.18

Teen Spirit

★★★ vs 3.00

Films Hayden watched in 2019

  • Ready or Not
  • The Report
  • The King
  • Fractured
  • Teen Spirit
  • Broadcast News
  • Your Name.
  • Constantine
  • Alita: Battle Angel
  • Blade Runner 2049
  • Spy Game
  • Glass
  • Triple Frontier
  • Jurassic Park
  • High Flying Bird

World map

Highly rated films Hayden is yet to see

  • Parasite
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Little Women
  • Klaus
  • So Long, My Son
  • Kumbalangi Nights
  • And Then We Danced
  • The Last Black Man in San Francisco

Highly rated with Hayden’s friends Patron

  • The Matrix
  • Point Break
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Parasite
  • Uncut Gems
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Maiden
  • The Lighthouse
  • Avengers: Infinity War
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Booksmart
  • The Farewell
  • Marriage Story
  • Minding the Gap
  • Us
  • Midsommar
  • Mission: Impossible – Fallout
  • If Beale Street Could Talk
  • The Favourite
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Long Day's Journey Into Night
  • Knives Out
  • Free Solo
  • Ad Astra
  • High Life
  • John Wick
  • First Man
  • Avengers: Endgame
  • The Irishman
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Widows
  • Hustlers
  • Toy Story 4
  • Jojo Rabbit
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Nightingale
  • Shadow
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Spider-Man: Far from Home
  • Captain Marvel
  • Rocketman
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Ant-Man
  • Fyre
  • The Dead Don't Die
  • Always Be My Maybe
  • Bad Times at the El Royale
  • Yesterday
  • Bird Box
  • Joker
  • Alita: Battle Angel
  • It Chapter Two
  • Isn't It Romantic
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Bohemian Rhapsody
  • Falling Inn Love

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more