Highest rated films

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Reality

    ★★★★

  • No Hard Feelings

    ★★★½

  • Creed III

    ★★★½

  • They Cloned Tyrone

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Dial of Destiny

    ★★★

  • Erin Brockovich

    ★★★★

  • The Quiet Girl

    ★★★★

  • The Hunt for Red October

    ★★★★

  • The Whale

    ★★★½

  • The Mule

    ★★★½

  • M3GAN

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 12 Films watched
  • 1.3 Average per month
  • 0.3 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

M3GAN

Jan 25

Last Film

Indiana Jones and the Dial of Destiny

Sep 2

Genres, countries & languages

Drama
5 films
Action
4 films
Adventure
3 films
Comedy
3 films
Thriller
3 films
Sci Fi
3 films
Romance
1 film
Mystery
1 film
Crime
1 film
Animation
1 film
USA
10 films
Australia
1 film
France
1 film
UK
1 film
Ireland
1 film
English
11 films
Irish
1 film
Drama
Average 3.80
Action
Average 3.75
USA
Average 3.65
English
Average 3.64

Themes & Nanogenres® Patron

Themes

Nanogenres

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 31

Watchlist

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Spider-Man: Across the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

M3GAN
Average weighted rating:

2.9

Most popular

Spider-Man: Across the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Most obscure

The Mule
Average weighted rating:

3.3

Rated higher than average Patron

Reality

★★★★ vs 3.29

No Hard Feelings

★★★½ vs 3.18

The Hunt for Red October

★★★★ vs 3.71

The Mule

★★★½ vs 3.26

Erin Brockovich

★★★★ vs 3.78

M3GAN

★★★ vs 2.88

Rated lower than average Patron

The Whale

★★★½ vs 3.65

They Cloned Tyrone

★★★½ vs 3.64

Indiana Jones and the Dial of Destiny

★★★ vs 3.02

Spider-Man: Across the Spider-Verse

★★★★½ vs 4.51

The Quiet Girl

★★★★ vs 4.00

Creed III

★★★½ vs 3.50

Films Hayden watched in 2023

  • Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • No Hard Feelings
  • They Cloned Tyrone
  • The Hunt for Red October
  • Erin Brockovich
  • Reality
  • Creed III
  • The Quiet Girl
  • The Mule
  • The Whale
  • M3GAN

World map

Highly rated films Hayden is yet to see

  • BTS: Yet To Come in Cinemas
  • Oppenheimer
  • Past Lives
  • Watching and Dreaming
  • Bottoms
  • Poor Things
  • The Weeknd: Live at SoFi Stadium
  • Anatomy of a Fall

Highly rated with Hayden’s friends Patron

  • RRR
  • Bottoms
  • Pretty in Pink
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Oppenheimer
  • Past Lives
  • Blue Jean
  • The Banshees of Inisherin
  • Josie and the Pussycats
  • Barbie
  • The Whale
  • John Wick: Chapter 4
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • The Menu
  • Rye Lane
  • How to Blow Up a Pipeline
  • TÁR
  • Talk to Me
  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves
  • Asteroid City
  • White Noise
  • Air
  • M3GAN
  • All Quiet on the Western Front
  • Guardians of the Galaxy Vol. 3
  • Knock at the Cabin

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more