Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Red River

Red River

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The McPherson Tape

The McPherson Tape

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The She-Butterfly

The She-Butterfly

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scanners

Scanners

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Still Life

Still Life

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Monstrous

Monstrous

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lonesome Dove

Lonesome Dove

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
P2

P2

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sting of Death

Sting of Death

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dracula 3D

Dracula 3D

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost Story

Ghost Story

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Master of the World

Master of the World

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Terrifier

Terrifier

2016
×
½
Read the review Edit this entry