Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Living

Living

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Edit this entry  
19
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The End of St. Petersburg

The End of St. Petersburg

1927
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry