Hazalqum has logged 139 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Psycho

Psycho

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Trog

Trog

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman

Batman

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Sharpay's Fabulous Adventure

Sharpay's Fabulous Adventure

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Misery

Misery

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
Read the review Edit this entry  
09
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Comic Book Confidential

Comic Book Confidential

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alexandria... New York

Alexandria... New York

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
02
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alexandria, Again and Forever

Alexandria, Again and Forever

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
An Egyptian Story

An Egyptian Story

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sokkar Hanem

Sokkar Hanem

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ramy Youssef: Feelings

Ramy Youssef: Feelings

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Melody Time

Melody Time

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry