• Nausicaä of the Valley of the Wind

    Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★½

    please tell me there's writing on this in convo with Starship Troopers out there

  • Kiki's Delivery Service

    Kiki's Delivery Service

    ★★★★

    god I want bread so bad

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★½

    man that war really just ended huh

  • Psycho

    Psycho

    ★★

    love to see where 90% of fuck shit in modern slashers/horror started lol

  • The Vampire Lovers

    The Vampire Lovers

    ★★★½

    how none of these fools realized that lady was a vampire is beyond me

  • Trog

    Trog

    ★★★★★

    absolutely sinful that we do not talk about this masterpiece when we talk about Joan Crawford

  • The Hills Have Eyes

    The Hills Have Eyes

    ★★★★

    so glad both patriarchs got what was coming to them lol

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

    Always incredible to finally watch a movie that you already know by heart because pop culture and still be awed

  • Long Day's Journey Into Night

    Long Day's Journey Into Night

    ★★★★

    I love a gorgeous bummer whew

  • Lenny Cooke

    Lenny Cooke

    ★★★½

    wished they had more of an input, but the last "act" really wraps things up powerfully

  • Batman

    Batman

    ★½

    I can't believe y'all lied to my face and said this was a good movie

  • Sharpay's Fabulous Adventure

    Sharpay's Fabulous Adventure

    who's bright idea was it to NOT make this a musical?