Sort by

Helen has logged 94 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Skateboard Kid

The Skateboard Kid

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Terrified

Terrified

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lake Bodom

Lake Bodom

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Exam

Exam

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Game Over, Man!

Game Over, Man!

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wrong Turn 6: Last Resort

Wrong Turn 6: Last Resort

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Wrong Turn 5: Bloodlines

Wrong Turn 5: Bloodlines

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wrong Turn 3: Left for Dead

Wrong Turn 3: Left for Dead

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween Party

Halloween Party

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
10 to Midnight

10 to Midnight

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnighters

Midnighters

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Follow Me

Follow Me

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Pit

The Pit

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Critters 2

Critters 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Critters

Critters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Death of Me

Death of Me

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Sightless

Sightless

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hunted

Hunted

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gothika

Gothika

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Shack

Dead Shack

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Primal Rage

Primal Rage

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
When a Stranger Calls Back

When a Stranger Calls Back

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Two Mules for Sister Sara

Two Mules for Sister Sara

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry