RSS feed for Hunter
  • The Prowler

    The Prowler

    ★★★½

    Not to bad! Has some really sick kills in it.

  • Roger & Me

    Roger & Me

    ★★★★½

    Boy, the rich sure do suck, don’t they?

  • My Bloody Valentine

    My Bloody Valentine

    ★★★★

    It was awesome!
    BUT
    I watched the version on Shudder that’s censored. I looked up the kills on YouTube and MAN, did the MPAA get this movie good. There’s some excellent gore scenes that are scrapped. I’ll definitely be looking for the the uncensored one on a rewatch.

  • Waltz with Bashir

    Waltz with Bashir

    ★★★½

    Best Doc I’ve seen in Doc Theory yet. Final shots are haunting.

  • Walk Run Cha-Cha

    Walk Run Cha-Cha

    ★★½

    I don't know it was good, but I didn't feel anything.

  • St. Louis Superman

    St. Louis Superman

    ★★★

    Should've been longer and then probably would've been better.

  • In the Absence

    In the Absence

    ★★★★½

    Should've won the Oscar tbh. Heartbreaking.

  • Stories We Tell

    Stories We Tell

    ½

    I don’t know if I’ve ever been more bored. Her family story isn’t interesting and I am just so bored. Doc Theory has only shown me one film I actually liked.

  • Exit Through the Gift Shop

    Exit Through the Gift Shop

    ★★★★

    So far the only documentary in my doc theory class I’ve liked! You can really look into how much of this movie is real and it’s really interesting.

  • Nanook of the North

    Nanook of the North

    ★★½

    Eh, Nanook isn’t even a real person. He’s a character made to represent who the Inuit were 50 years before this movie was made. 
    I don’t know. Influential sure, aged well? Nah.

  • Man with a Movie Camera

    Man with a Movie Camera

    Yeah go ahead and shoot me, everyone loves this movie for some reason but not me. Yeah it’s influential, but it’s so freaking boring. It’s just 70 minutes of montage.

  • Eraserhead

    Eraserhead

    ★½

    It was a lot of things. 
    Good wasn’t one of them.