Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★
Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Love at Large

Love at Large

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ex Libris: The New York Public Library

Ex Libris: The New York Public Library

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Edit this entry  
31
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Retribution

Retribution

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dreadnaught

Dreadnaught

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Edit this entry  
17
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
A New Life

A New Life

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Alone

Alone

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★★★
Edit this entry  
10
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Host

Host

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Cat People

Cat People

1982
×
★★★
Edit this entry  
03
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Edit this entry  
03
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shadow Company

Shadow Company

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Croupier

Croupier

1998
×
★★★½
Edit this entry  
08
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Edit this entry