Henry has logged 383 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Edit this entry  
26
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bananas

Bananas

1971
×
★★★½
Edit this entry  
19
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Enemy

Enemy

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bigger Stronger Faster*

Bigger Stronger Faster*

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Rhymes with Banana

Rhymes with Banana

2012
×
★½
Edit this entry  
13
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★
Edit this entry