Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
03
Zootopia

Zootopia

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
03
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Newsies

Newsies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Read the review Edit this entry