Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Racket

The Big Racket

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sambizanga

Sambizanga

1972
×
★★★½
Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Gay Shoe Clerk

The Gay Shoe Clerk

1903
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Assault and Battery

Assault and Battery

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Broomshakalaka

Broomshakalaka

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Broomshakalaka

Broomshakalaka

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Evita

Evita

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Company

Company

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Awaara

Awaara

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
About Nice

About Nice

1930
×
★★½
Edit this entry  
27
Daybreak

Daybreak

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Come from Away

Come from Away

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Diagonal Symphony

Diagonal Symphony

1924
×
★★
Read the review Edit this entry