RSS feed for Rick
  • Brightburn

    Brightburn

    ★★★

    The trailers gave way too much away. It took away from the overall experience.

  • Bodied

    Bodied

    ★★★

    The cat!!!!!

  • The Snowman

    The Snowman

    ½

    One of the saddest excuses for a movie I have ever seen.

  • The Hitman's Bodyguard

    The Hitman's Bodyguard

    ★★½

    Predictable and full of plot holes, but still fun.

  • Beginner's Guide to Sex

    Beginner's Guide to Sex

    Perhaps the worst movie we have ever seen. Yes, it is that bad.

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★

    Saw the movie while the Milwaukee Symphony Orchestra played the score live. The symphony was awesome, and it was a wonderful time. I still think the movie is not great though.

  • Pacific Rim

    Pacific Rim

    ½

    Utter garbage in every single way.

  • We Are Still Here

    We Are Still Here

    ★★★

    Some of the deaths were pretty cool, and the overall plot wasn't bad. The acting was a bit odd though and felt a little dated.

  • The Big Short

    The Big Short

    ★★★★½

    Infuriating. Fuck this fucking country.

  • Paper Towns

    Paper Towns

    ★★★★

    I liked the way this story was able to capture the naivety and simplistic understanding of adolescence.

  • Hush

    Hush

    ★★

    The villain was a complete idiot. The ending was blatantly choreographed from very early on making the movie quite predictable. And yet, it was still okay.

  • The Shining

    The Shining

    ★★

    I read the book a few months ago, and having never seen the movie, I was excited to finally watch it. The scenery and the camera shots throughout the film are spectacular. The movie made a lot of tweaks from the source, including cutting out my least favorite part of the book (those dumb shrubs). However, the pace of the story and the speed of the dialogue / action was a detriment to the experience. It made the people feel…