Highest rated films

  • X-Men: First Class

    ★★★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★½

  • Thor

    ★★★

  • Rango

    ★★★

  • Super 8

    ★★★

  • Kung Fu Panda 2

    ★★★

  • Green Lantern

    ★★★

  • The Adjustment Bureau

    ★★★

  • True Grit

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★½

  • The Fighter

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 15 Films watched
  • 1.2 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

Black Swan

Jan 1

Last Film

Captain America: The First Avenger

Jul 31

Genres, countries & languages

Adventure
6 films
Action
6 films
Thriller
5 films
Sci Fi
5 films
Drama
4 films
Comedy
3 films
Romance
3 films
Mystery
2 films
Animation
2 films
Family
2 films
USA
14 films
France
1 film
Germany
1 film
UK
1 film
English
15 films
French
3 films
German
2 films
Norwegian
1 film
Polish
1 film
Russian
1 film
Spanish
1 film
Arabic
1 film
Turkish
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Black Swan
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Green Lantern
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Black Swan
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Water for Elephants
Average weighted rating:

3.1

Films Rick watched in 2011

  • Captain America: The First Avenger
  • Green Lantern
  • Super 8
  • X-Men: First Class
  • Kung Fu Panda 2
  • Water for Elephants
  • Thor
  • Rango
  • The Adjustment Bureau
  • Unknown
  • No Strings Attached
  • The Green Hornet
  • The Fighter
  • True Grit
  • Black Swan

World map

Highly rated films Rick is yet to see

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • A Separation
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Turin Horse
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • The Intouchables
  • Pariah
  • Sidewalls

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more