Highest rated films

  • American Hustle

    ★★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★

  • Monsters University

    ★★★★

  • Warm Bodies

    ★★★★

  • 2 Guns

    ★★★★

  • Thor: The Dark World

    ★★★½

  • Man of Steel

    ★★★½

  • Now You See Me

    ★★★½

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★★

  • The Art of the Steal

    ★★★★★

  • Vanishing of the Bees

    ★★★★★

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★

  • Safety Not Guaranteed

    ★★★★

  • Bernie

    ★★★★

  • Batman: Year One

    ★★★★

  • Indie Game: The Movie

    ★★★★

  • Hit & Run

    ★★★★

  • The Giant Mechanical Man

    ★★★★

  • Shrink

    ★★★★

  • Please Vote for Me

    ★★★★

  • Girl Walks Into a Bar

    ★★★★

  • The Whale

    ★★★★

  • Young Adult

    ★★★

  • God Bless America

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 41 Films watched
  • 3.4 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

The Adventures of Tintin

Jan 1

Last Film

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dec 29

Genres, countries & languages

Comedy
16 films
Action
14 films
Drama
11 films
Adventure
11 films
Crime
8 films
Documentary
7 films
Sci Fi
6 films
Animation
6 films
Romance
5 films
Fantasy
5 films
USA
36 films
UK
3 films
France
2 films
Canada
2 films
Japan
1 film
Germany
1 film
China
1 film
Denmark
1 film
Austria
1 film
English
41 films
Spanish
3 films
French
2 films
Portuguese
1 film
Italian
1 film
Chinese
1 film
Polish
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

One for the Money
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Iron Man 3
Average weighted rating:

3.1

Most Obscure

Turtle: The Incredible Journey
Average weighted rating:

3.4

Films Rick watched in 2013

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Turtle: The Incredible Journey
  • The Art of the Steal
  • The Whale
  • Vanishing of the Bees
  • Please Vote for Me
  • American Hustle
  • Justice League: Doom
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Thor: The Dark World
  • Butter
  • The Wolverine
  • 2 Guns
  • The Giant Mechanical Man
  • The Kitchen
  • Monsters University
  • Safety Not Guaranteed
  • This Is the End
  • Man of Steel
  • Batman: Year One
  • Hit & Run
  • All Star Superman
  • Bernie
  • Extract
  • Girl Walks Into a Bar
  • Now You See Me
  • Indie Game: The Movie
  • Nobody Walks
  • God Bless America
  • Star Trek Into Darkness
  • The Place Beyond the Pines
  • Iron Man 3
  • Evil Dead
  • One for the Money
  • The Croods
  • Oz the Great and Powerful
  • Young Adult
  • Warm Bodies
  • Shrink
  • Uncertainty
  • The Adventures of Tintin

World map

Highly rated films Rick is yet to see

  • Hope
  • Prisoners
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Bo Burnham: What.
  • Before Midnight
  • 12 Years a Slave
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more