Highest rated films

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★½

  • The Interview

    ★★★

  • Romancing the Stone

    ★★★★

  • Donald Glover: Weirdo

    ★★★★

  • Aziz Ansari: Buried Alive

    ★★★★

  • V/H/S

    ★★★

  • Prince Avalanche

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 14 Films watched
  • 1.2 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

The Lego Movie

Feb 11

Last Film

Aziz Ansari: Buried Alive

Dec 27

Genres, countries & languages

Comedy
7 films
Adventure
6 films
Action
5 films
Drama
4 films
Thriller
4 films
Sci Fi
4 films
Family
2 films
Animation
2 films
Mystery
1 film
Fantasy
1 film
USA
14 films
Denmark
2 films
Australia
1 film
France
1 film
Mexico
1 film
Sweden
1 film
English
14 films
French
1 film
German
1 film
Korean
1 film
Spanish
1 film
Thai
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Gone Girl
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

The Giver
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Gone Girl
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Aziz Ansari: Buried Alive
Average weighted rating:

3.6

Films Rick watched in 2014

  • Aziz Ansari: Buried Alive
  • The Interview
  • Only God Forgives
  • Donald Glover: Weirdo
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Romancing the Stone
  • Big Hero 6
  • Gone Girl
  • The Giver
  • Guardians of the Galaxy
  • V/H/S
  • Prince Avalanche
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Lego Movie

World map

Highly rated films Rick is yet to see

  • Whiplash
  • Mommy
  • Winter Sleep
  • Song of the Sea
  • Wild Tales
  • Pride
  • Güeros
  • The Way He Looks

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more