Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★★

  • People, Places, Things

    ★★★★★

  • Trainwreck

    ★★★★½

  • The Visit

    ★★★★

  • The Final Girls

    ★★★★

  • Ant-Man

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • It Follows

    ★★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★★

  • The Babadook

    ★★★★★

  • Short Term 12

    ★★★★★

  • Tucker and Dale vs. Evil

    ★★★★★

  • The One I Love

    ★★★★★

  • Time Lapse

    ★★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★½

  • Scream

    ★★★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★½

  • Friday the 13th

    ★★★★½

  • Creep

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 94 Films watched
  • 7.8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Snowpiercer

Jan 1

Last Film

X-Men: Days of Future Past

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
39 films
Comedy
34 films
Drama
28 films
Thriller
20 films
Sci Fi
19 films
Action
18 films
Mystery
14 films
Adventure
13 films
Fantasy
8 films
Crime
7 films
USA
74 films
UK
11 films
Canada
4 films
Australia
3 films
France
3 films
Hong Kong
3 films
Sweden
3 films
China
2 films
Ireland
2 films
Japan
2 films
English
85 films
Spanish
6 films
French
6 films
Japanese
5 films
Chinese
4 films
German
4 films
Swedish
3 films
Cantonese
3 films
Arabic
1 film
Thai
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 14

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Lazarus Effect
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Pandas: The Journey Home
Average weighted rating:

3.4

Films Rick watched in 2015

  • X-Men: Days of Future Past
  • The Grand Budapest Hotel
  • Dope
  • Slow Learners
  • Kingsman: The Secret Service
  • Match Point
  • A Very Murray Christmas
  • Spirited Away
  • How to Train Your Dragon 2
  • Obvious Child
  • Goodnight Mommy
  • People, Places, Things
  • Balls Out
  • Unfriended
  • Magic
  • Out of the Furnace
  • The Wolfpack
  • Popeye
  • Fruitvale Station
  • Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers
  • Shaolin Soccer
  • Chelsea Peretti: One of the Greats
  • Time Lapse
  • Ip Man
  • I Know That Voice
  • Westworld
  • Hot Rod
  • The Station Agent
  • The Final Girls
  • The Good Dinosaur
  • Ex Machina
  • Blackfish
  • Neighbors
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Puppet Master
  • Alien
  • Martyrs
  • The Guest
  • The Thing
  • Them
  • The Evil Dead
  • Nightbreed
  • The Lazarus Effect
  • Creep
  • Let the Right One In
  • Pandas: The Journey Home
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Drag Me to Hell
  • Kung Fury
  • Poltergeist
  • While We're Young
  • Cooties
  • Night of the Living Dead
  • The Descent
  • The Blair Witch Project
  • Evil Dead II
  • Friday the 13th
  • [REC]
  • The Exorcist
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • An American Werewolf in London
  • Paranormal Activity
  • A Nightmare on Elm Street
  • Hellraiser
  • The Fly
  • Re-Animator
  • Crimson Peak
  • Trick 'r Treat
  • Edge of Tomorrow
  • The Cabin in the Woods
  • The Martian
  • The Visit
  • Good Will Hunting
  • Under the Skin
  • Big Boys Gone Bananas!*
  • Scream
  • Frank
  • Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden
  • Short Term 12
  • The One I Love
  • Take This Waltz
  • Southpaw
  • Wet Hot American Summer
  • The Killer
  • Ant-Man
  • Trainwreck
  • Inside Out
  • Nightcrawler
  • Mad Max: Fury Road
  • Pitch Perfect 2
  • Avengers: Age of Ultron
  • It Follows
  • The Babadook
  • Snowpiercer

World map

Highly rated films Rick is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Mustang
  • Carol
  • Son of Saul

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more