shells has logged 114 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★
Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★½
Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★
Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
24
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Akira

Akira

1988
×
★★½
Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ken Jeong: You Complete Me, Ho

Ken Jeong: You Complete Me, Ho

2019
×
Edit this entry  
01
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
It

It

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
23
Someone Great

Someone Great

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★½
Edit this entry