Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Sharknado: It's About Time

The Last Sharknado: It's About Time

2018
×
½
Edit this entry  
09
Powers of Ten

Powers of Ten

1977
×
Edit this entry  
04
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Boy Interrupted

Boy Interrupted

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Survivor Remembers

One Survivor Remembers

1996
×
Edit this entry  
26
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Education for Death: The Making of the Nazi

Education for Death: The Making of the Nazi

1943
×
Edit this entry  
23
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
Edit this entry  
05
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
Edit this entry  
29
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Flaw

The Flaw

2011
×
Edit this entry  
10
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Rashomon

Rashomon

1950
×
Read the review Edit this entry