Sort by

heartofglass has logged 235 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Baby Mama

Baby Mama

2008
×
★★★
Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Necktie

Necktie

2013
×
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blue Lips

Blue Lips

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lazarus Effect

The Lazarus Effect

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Room

Room

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Grandpa Is Hiding

My Grandpa Is Hiding

2018
×
Edit this entry  
13
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry