Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
Edit this entry  
05
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
Edit this entry  
30
Emilie Muller

Emilie Muller

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Ballad of Cleopatra

The Ballad of Cleopatra

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
Edit this entry  
27
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
27
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Angel Eyes

Angel Eyes

2001
×
Edit this entry  
02
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thirteen

Thirteen

2003
×
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
½
Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Let's Talk

Let's Talk

2019
×
Edit this entry  
19
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Sin Nombre

Sin Nombre

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Papillon

Papillon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Edit this entry  
22
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Crawl

Crawl

2019
×
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
Edit this entry  
20
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry