Lee [Ξvil░Version] has logged 210 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Act da Fool

Act da Fool

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Surrender

Surrender

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wind from the East

Wind from the East

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
History is Marching

History is Marching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★
Edit this entry  
26
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Contempt

Contempt

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
In Dog Years

In Dog Years

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Let Your Heart Be Light

Let Your Heart Be Light

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Read the review Edit this entry  
16
M3LL155X

M3LL155X

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Edit this entry  
14
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crash

Crash

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Made of Air

Made of Air

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Dog Called Money

A Dog Called Money

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry