Sort by

Lee W 💎 flying & sinking has logged 856 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Swallow

Swallow

2019
×
★
Read the review Edit this entry  
30
The Eight Hundred

The Eight Hundred

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Apiyemiyekî?

Apiyemiyekî?

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Days

Days

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chinese New Years

Chinese New Years

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
DeKooning Passed

DeKooning Passed

2020
×
★★
Edit this entry  
27
s01e03

s01e03

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
We Demand Tomorrow

We Demand Tomorrow

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Assassin 33 A.D.

Assassin 33 A.D.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Time

Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Movie That Invites Pausing

Movie That Invites Pausing

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Seeking the Monkey King

Seeking the Monkey King

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Another Occupation

Another Occupation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Celestial Subway Lines/Salvaging Noise

Celestial Subway Lines/Salvaging Noise

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
No Through Road 4

No Through Road 4

2012
×
★
Read the review Edit this entry  
18
No Through Road 3

No Through Road 3

2012
×
★½
Edit this entry  
18
No Through Road 2

No Through Road 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
No Through Road

No Through Road

2009
×
★★
Edit this entry  
18
Gradations I-II

Gradations I-II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★
Read the review Edit this entry  
14
Capitalism: Child Labor

Capitalism: Child Labor

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Capitalism: Slavery

Capitalism: Slavery

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
Flo Rounds a Corner

Flo Rounds a Corner

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Georgetown Loop

The Georgetown Loop

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
Perfect Film

Perfect Film

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mulberry St.

Mulberry St.

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry