Sort by

heavenbydjsammy has logged 706 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Adventure of Denchu-Kozo

The Adventure of Denchu-Kozo

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Phantom of Regular Size

The Phantom of Regular Size

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Am Sono Sion!

I Am Sono Sion!

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kandagawa Wars

Kandagawa Wars

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
West Side Avenue

West Side Avenue

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Charlie Brown's Christmas Tales

Charlie Brown's Christmas Tales

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Black Tower

The Black Tower

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Madagascar

Madagascar

2005
×
★
Read the review Edit this entry  
20
Faya Dayi

Faya Dayi

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Photodiary

Photodiary

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
Om

Om

1986
×
★
Read the review Edit this entry  
20
L'Eau de la Seine

L'Eau de la Seine

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
20
What’s Out Tonight Is Lost

What’s Out Tonight Is Lost

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Nocturne

Nocturne

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Corps aboli

Corps aboli

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sarpatta Parambarai

Sarpatta Parambarai

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hackney Marshes

Hackney Marshes

1978
×
★★★
Edit this entry  
16
Cristo

Cristo

1977
×
★
Edit this entry  
16
Take the 5:10 to Dreamland

Take the 5:10 to Dreamland

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Annette

Annette

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Salomé

Salomé

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Barn Rushes

Barn Rushes

1971
×
★★★½
Edit this entry  
12
Kaala

Kaala

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gagarine

Gagarine

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Belle

Belle

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Unfinished Conversation

The Unfinished Conversation

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No. 12: Heaven and Earth Magic

No. 12: Heaven and Earth Magic

1962
×
★
Read the review Edit this entry  
09
The Girl Chewing Gum

The Girl Chewing Gum

1976
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Moment in Love

A Moment in Love

1956
×
★★★
Edit this entry  
09
Early Abstractions

Early Abstractions

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Crestone

Crestone

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mirai

Mirai

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★½
Edit this entry