Sort by

heavenbydjsammy has logged 55 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sportin' Life

Sportin' Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hostel

Hostel

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saw V

Saw V

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
In Vitro

In Vitro

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Your Father Was Born 100 Years Old, and So Was the Nakba

Your Father Was Born 100 Years Old, and So Was the Nakba

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Road to Palestine

The Road to Palestine

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Connection

The Connection

1961
×
★★★
Edit this entry  
22
Fuses

Fuses

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Butterfly

Butterfly

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Viet Flakes

Viet Flakes

1965
×
★★
Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saw III

Saw III

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Skyscraper

Skyscraper

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Giverny Document (Single Channel)

The Giverny Document (Single Channel)

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dance in the Sun

Dance in the Sun

1953
×
★★
Edit this entry  
19
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Meat Joy

Meat Joy

1964
×
★★
Edit this entry  
18
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
★★½
Edit this entry  
18
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Quiet as Kept

Quiet as Kept

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Several Friends

Several Friends

1969
×
★★★
Edit this entry  
17
Project X

Project X

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
XOXO

XOXO

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dream

The Dream

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Night

The Night

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Compensation

Compensation

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
They Do Not Exist

They Do Not Exist

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
For Colored Girls Who Have Considered Suicide/When The Rainbow Is Enuf

For Colored Girls Who Have Considered Suicide/When The Rainbow Is Enuf

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Warming by the Devil's Fire

Warming by the Devil's Fire

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Nat Turner: A Troublesome Property

Nat Turner: A Troublesome Property

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Selma, Lord, Selma

Selma, Lord, Selma

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
The Annihilation of Fish

The Annihilation of Fish

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Glass Shield

The Glass Shield

1994
×
★★★
Edit this entry  
09
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heavens Hands

Heavens Hands

2021
×
★½
Edit this entry  
08
The Present

The Present

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The End of St. Petersburg

The End of St. Petersburg

1927
×
★★★½
Edit this entry  
06
Wendigo

Wendigo

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Horse

The Horse

1973
×
★★★½
Edit this entry