Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
★★½
Edit this entry  
18
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
Anelka: Misunderstood

Anelka: Misunderstood

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Siberia

Siberia

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Lawless

Lawless

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
04
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Grand Prix

Grand Prix

1966
×
★★★★
Edit this entry  
14
Get Duked!

Get Duked!

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
The City Without Jews

The City Without Jews

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Outsider

The Outsider

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dark City

Dark City

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry