molly has logged 97 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fatal Glass of Beer

The Fatal Glass of Beer

1933
×
Read the review Edit this entry  
14
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Read the review Edit this entry  
14
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
Read the review Edit this entry  
08
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
Read the review Edit this entry  
07
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
Read the review Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
War and Peace

War and Peace

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beast

Beast

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brothers

Brothers

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry